Otázky a odpovědi


Seznam otázek

seřadit výsledky podle:

Nerozdělený zisk z minulých let - osvobození od srážkové daně

ID29023 | | Ing. Christian Žmolík

Pokud si matka s. r. o. bere od dcery s. r. o. (matka je 100% společník) nerozdělený zisk minulých let, je tato transakce osvobozená od srážkové daně?

Nápoje na pracovišti

ID29062 | | Ing. Jiří Nigrin

Firma, s. r. o., plátce DPH poskytuje svým zaměstnancům v období žní nealkoholické nápoje – minerální vody ochucené a neochucené. Je možné tyto vody dát do daňově uznatelných nákladů a uplatnit z jejich nákupu DPH?

Dodání do Francie přes Polsko

ID28910 | | Ing. Ladislav Pitner

Dodáváme zboží odběrateli z Francie je registrovaný k DPH ve Francii, dodací podmínku na faktuře má FCA OSTRAVA. Dopravu si platí a zařizuje zákazník z FR. Auto s našim zbožím jede do Polska a tam se dokládá na kamion, kde má další zboží, vše jede do Francie. Můžeme toto plnění vykázat jako dodání do EU na Francouzské DIČ, jak máme nejlépe postupovat. Na CMR jako odesílatel jsme my CZ DIč, příjemce firma Francie DIč FR, místo vykládky Polsko, tam část dopravy končí. Druhé auto naloží za týden naším zbožím plus zboží od polského dodavatele a zaveze do Francie. Francouzský odběratel nám pak potvrdí převzetí zboží na dodací list a na CMR , který jsme popsala výše, potvrdí do kolonky 24 zboží obdržel.

Adresa uváděná na bankovních výpisech

ID29067 | | Ing. Jiří Nigrin

Musí být na bankovních výpisech společnosti uváděno sídlo společnosti? Nebo může být název společnosti a adresa korespondenční?

Prodej bytů a obrat pro účely DPH

ID28932 | | Ing. Martin Děrgel

Nově vzniklé s. r. o. mající oprávnění k nákupu a prodeji nemovitostí, realitní činnost bude nakupovat starší byty, které následně plánuje dle aktuální situace na trhu prodávat či pronajímat. dotaz: obrat na prodeji bytů bude víc jak 1 mil. Kč, jelikož se jedná o starší byty, jedná se o osvobozený prodej, čili i při překročení hranice 1 mil se nemusí registrovat. Byli upozorněni, že nesmí vyfakturovat byť ani 1 Kč za zdanitelnou činnost - poradenství, zprostředkování prodeje, krátkodobý nájem k parkování vozidel, krátkodobý ojedinělý nájem do 48 hodin. zajímá nás: jakým způsobem o nákupu účtovat- a) u bytu, který je v osobním vlastnictví b)u bytu, který je ve družstevním vlastnictví- kde je sepisována smlouva o Převodu členských práv a povinností zboží či o dlouhodobém hmotném majetku - jak účtovat v jednom roce náklady na běžnou údržbu bytu-výmalba, výměna rozbité či poničené sanity, vypínače, digestoře, pevně zabudovaných spotřebičů v kuchyňské lince, případně nové kuchyňské linky - jak účtovat výměnu oken, žaluzií, radiátorů, elektroinstalace, vodoinstalace- jako tech. zhodnocení, neboť rozvody mohou vést v novém zabudování ve zdi, nebude výměna uskutečněna v původních rozvodech - jak účtovat nákup a pak následný prodej právě těchto členských družstevních práv a povinností- lze na něj nahlížet jako na převod obchodních podílů čili jako na finanční činnost § 54 a tedy opět jen osvobozená činnost, důležité pro obrat DPH. - jak účtovat v jednom roce náklady typu služeb home staging, fotodokumentace - dle mého názoru rovnou do nákladů, i když k prodeji dojde až v následujícím roce.

Žena na další mateřské dovolené

ID29061 | | JUDr. Bořivoj Šubrt

Zaměstnankyni má sjednán pracovní poměr na dobu neurčitou. V říjnu roku 2019 se jí narodilo dítě. Čerpala na něj mateřskou dovolenou, posléze rodičovskou dovolenou, kterou stále čerpá. V záři 2021 jí vznikne opět nárok na mateřskou dovolenou, neboť bude mít 2. dítě.

1) Bude jí prvních 14 dnů nové mateřské dovolené hradit zaměstnavatel nebo sociálka?

2) Vznikne jí za rok 2021 nárok na dovolenou?

3) V případě, že ano, může jí dát zaměstnavatel v období čerpání dovolené výpověď?

Výpočet dovolené v roce 2021

ID29059 | | JUDr. Bořivoj Šubrt

Jak vypočítám nárok na dovolenou v hodinách na rok 2021, zaměstnanec - vdovec - v důvodu péče o děti má stanovenou pracovní dobu pondělí - čtvrtek 7 hodin denně, pátek nepracuje?

 

Přefakturace - nákup v Německu

ID29056 | | Ing. Martin Novák

Řidič byl na nakládce v Německu. Česká firma, která si nakládku objednala, mu zavolala, ať si koupí v Německu protiskluzové podložky za 50 EUR. Řidič je koupil a přinesl německou účtenku. Česká firma chce vystavit fakturu za podložky na těch 50 EUR. Bude tedy faktura na částku 50 EUR a DPH 0 %. Na internetu jsem se dočetla, že by se mohlo jednat o přefkaturaci dle § 36 odst. 13 zákona o DPH. Na jakém řádku v daňovém přiznání se částka objeví? 

Nákup auta z EU

ID29055 | | Ing. Martin Novák

Živnostník z ČR (plátce, neregistrovaný v Německu) hodlá nakoupit ojeté auto z Německa od autosalonu, který je také plátcem. Autosalon navrhuje, že vystaví fakturu s německým DPH. Živnostník si auto převezme osobně v Německu a fakturu na místě zaplatí. Je v pořádku postup, že faktura bude s německým DPH? Neměl by být použit reverse-charge? 

České DIČ na fakturách zahraniční společnosti

ID29050 | | Ing. Martin Novák

Holandská společnost se zaregistrovala k DPH v České republice z důvodu pronájmu skladovacích prostor, kde umísťuje své zboží. V Holandsku registraci k DPH nemá. V ČR stálá provozovna nevzniká. Zboží je často pořízeno z JČS do skladu v ČR a posléze dodáno do JČS. Nicméně se také stává, že je zboží pořízeno v Německu a dodáno přímo do Polska. Na fakturách je ale uvedeno české DIČ holandské společnosti. Zboží se tedy vůbec do ČR nedostane. Nejdříve jsem si myslela, že se jedná o třístranný obchod, ale mám pochybnosti o tom, zda vůbec může holandská společnost v tomto případě používat české DIČ, když v ČR nemá faktické sídlo ani stálou provozovnu. Dále si společnost nechává fakturovat služby z JČS na české DIČ. Domnívám se, že dle § 9 zákona o DPH místem plnění bude Holandsko a tam by měla společnost daň přiznat. 

 

  Daňaři online   Účetní kavárna   Mzdová praxe   Účetnictví neziskového sektoru