Otázky v kategorii: Živnostenský zákon

počet otázek v kategorii: 193



Seznam otázek

seřadit výsledky podle:

Založení s. r. o. – jednatel ve společnosti a zároveň i OSVČ

ID24868 | | Ing. Martin Bureš

OSVČ – kosmetický salon, provozuje svou činnost v pronajatých prostorech. Prostory před provozem musela tato OSVČ nutně vybavit zařízením, tak aby bylo uzpůsobeno k provozu kosmetického salonu. Náklady na toto vybavení si OSVČ uplatnila do daňových nákladů. Tyto prostory dále poskytuje dalším OSVČ k výkonu kosmetických a jiných činností na základě smlouvy o podnájmu. Tyto příjmy od podnájemníků negativně zvyšují obrat OSVČ a z tohoto důsledku by se mohla stát povinným plátcem DPH (obrat 1. mil Kč za 12 měsíců). OSVČ, která je v pronájmu uvažuje o založení nové společnosti s. r. o.. Tato s.r.o. by měla smlouvu s majitelem objektu, kde by si do nákladů dávala veškeré náklady spojené s provozem objektu (pronájem+služby) a následný příjem k tomuto by byl příjem z podnájmu dalším OSVČ včetně OSVČ jež by byla zároveň jednatelkou v novém s. r. o.

Otázka 1: Je možné příjmy OSVČ z podnájmu vyloučit z příjmů, které ovlivňují hranici pro povinnost stát se plátcem DPH? Např. příjmy dle §9 nebo podobně jako příjmy z dotačních programů?

Otázka 2: Je možné založit novou s. r. o., která by byla založena pouze na činnost pronájem a následný podnájem? Nebude pak tato společnost v nějakém střetu? Musela by původní OSVČ prodat majetek který si uplatnila do nákladů nové společnosti s. r. o.? Pokud ano za jakou cenu? Podotýkám, že OSVČ, která následně prostory poskytuje dalším OSVČ, z tohoto nemá zisk, ale příjem jí negativně zvyšuje obrat.

DPH zvláštní režim § 90 - použité zboží / sběratelský předmět

ID25047 | | Ing. Martin Svoboda

Společnost plátce DPH (ČR) pořídila od jiného plátce DPH (ČR) zlatou medaili (dukát) za účelem jejího dalšího prodeje. Dodavatel fakturu vystavil ve zvláštním režimu podle § 90. Společnost tuto zlatou medaili dále prodala konečnému spotřebiteli (fyzická osoba nepovinná k dani). Fakturu vystavila rovněž ve zvláštním režimu podle § 90, na fakturu uvedla „zvláštní režim – použité zboží“. 1) Je možné v tomto případě použít zvláštní režim – použité zboží? Nebo mělo být spíše uvedeno, že se jedná o sběratelský předmět ? Dodavatel konkrétní typ zvláštního režimu na fakturu neuvedl. 2) Je nutné použití zvláštního režimu oznamovat finančnímu úřadu? 3) Je k tomuto druhu podnikání nutné nějaké speciální živnostenské oprávnění?

Dotaz na příjmy ze samostatné činnosti – autorské honoráře

ID24867 | | Josef Rajdl

Student VŠ (prezenční studium) pracuje pro internetové noviny, kdy pro redakci pořizuje fotografická díla. Dle naší úvahy se jedná o příjem dle  §  7 odst. 6 zákona o daních z příjmů. Pokud by byl příjem za kalendářní měsíc do 10 000 pro jednu redakci, bude se příjem danit 15% srážkovou daní, tj. redakce, která honorář vyplácí, rovnou tuto srážku srazí a autorovi vyplatí zbývající část. Musí v tomto případě autor mít nějaké živnostenské oprávnění a hlásit se na FÚ, ZP, a OSSZ? Jaké další povinnosti z tohoto titulu pro autora vyplývají? Pokud autor některý měsíc přesáhne částku 10 000 Kč od jedné redakce za 1 měsíc, jak má postupovat v tomto případě? Pokud by autor chtěl fotografickou činnost provozovat pro zařízení spravovaná ministerstvem školství, kdy odměna bude vyplacená na základě uzavřené písemné smlouvy, musí se autor hlásit jako OSVČ, nebo může tento příjem zohlednit jako příjem nahodilý?

Příjmy za streamování na streamovacím serveru

ID24826 | | Ing. Martin Děrgel

Uskutečňuji streaming na streamovacím serveru: tj. hraji hry on line a dostávám odměny od fanoušků. Jakým způsobem se z těchto odměn platí daň? Musím na to mít živnostenské oprávnění?

Zpracování daňového přiznání účetní

ID24720 | | JUDr. Vlasta Víghová

Účetní OSVČ nemůže za svého klienta zpracovávat daňové přiznání k dani z příjmů, znamená to i, že nemůže podávat daňové přiznání přes svoji datovou schránku? Týká se to všech daní (silniční, z nemovitostí aj.)? Pokud podává za svého klienta daňového přiznání přes formulář EPO, je zde kolonka, kde se vyplňuje osoba, která podává daňové přiznání odlišná od daňového subjektu (má od klienta plnou moc na zastupování a odesílání daňových přiznání přes svoji datovou schránku u fin. úřadu jako obecný zmocněnec). Jak by to bylo u účetní, která by byla registrovaná jako s. r. o. popř. firma, která má mimo jiné také živnost vedení účetnictví, která ale také nemá daňového poradce, ta také nesmí zpracovávat daňové přiznání svých klientů a případně odesílat přes datovou schránku s. r. o.? 

OSVČ zaměstnána ve vlastním s. r. o.

ID24323 | | JUDr. Vlasta Víghová

Podnikatel, OSVČ, má v živnostenském rejstříku mimo jiné jako hlavní činnosti „projektové činnosti ve výstavbě, provádění staveb, jejich změn a odstraňování, přípravné a dokončovací stavební práce, specializované stavební činnosti“. Jako OSVČ vykonává převážně činnosti technického dozoru na stavbách. Zároveň je jediným společníkem a jednatelem v s. r. o., které má v obchodním rejstříku jako činnosti uvedené „provádění staveb, jejich změn a odstraňování, projektová činnost ve výstavbě“. Zvažuje možnost zaměstnání se v s. r. o. Domníváme se, že by se činnosti, které by vykonával jako zaměstnanec s. r. o., neměly shodovat s činnostmi OSVČ a činnostmi jednatele (obchodní vedení společnosti) v s. r. o. Je to tak v pořádku? Může mít v pracovní smlouvě uvedenou pracovní pozici např. stavební dělník, pomocné stavební práce, atd. i vzhledem k tomu, že tyto práce ve skutečnosti pro s. r. o. vykonává?

Podnikatel - živnostník z EU

ID24268 | | JUDr. Vlasta Víghová

Fyzická osoba z EU mimo ČR ve svém státě bydliště vlastní živnostenský list, na jehož základě je ve své mateřské zemi oprávněn podnikat v oboru oprav zařízení. Rozhodne se podnikat v ČR, zřídí si živnostenský list na nákup a prodej. Podniká dále i v ČR a mimo jiné nakoupí poškozené zařízení, opraví jej ve své mateřské zemi ve své dílně mimo ČR, doveze zpět a následně prodá jako repasované zboží. Neporušuje něco z hlediska živnostenského oprávnění (když toto začne dělat soustavně), neměl by mít v ČR živnostenský list na opravy, nebo stačí ten, který má tj. nákup za účelem dalšího prodeje? A jak je to s fakturací?

Prodej pozemku

ID24139 | | Ing. Jiří Vychopeň

Soukromá osoba - nepodnikatel - koupil před 15 lety pozemek o výměře cca 10 ha. V tomto roce se rozhodl polovinu pozemku rozparcelovat, napojit na inženýrské sítě a následně rozprodat zájemcům. 1. Z pohledu daně z příjmů - Bude příjem z prodeje osvobozen? Pokud ne, bude se jednat o ostatní příjem (dle § 10 zákona o dani z příjmů), nebo půjde již o podnikatelskou činnost dle § 7? A může být výdajem cena pozemku dle znaleckého posudku plus skutečné výdaje na realizaci inženýrských sítí? 2. Z pohledu DPH - bude se jednat o nahodilou (příp. jednorázovou činnost), anebo již o ekonomickou činnost, a pokud obrat přesáhne 1 mil. Kč, musí se registrovat jako plátce, případně se registrovat v předstihu aby si mohl odečíst DPH z faktur za výstavbu inženýrských sítí?

Provozování činnosti bez živnostenského oprávnění

ID23712 | | JUDr. Vlasta Víghová

Může OSVČ provozovat několik let živnost, konkrétně výrobu dřevěných výrobků, např. vybavení zahrady mateřské školky prolézačkami, houpačkami a jiným zařízením ze dřeva, které podle charakteru náleží do živnosti řemeslné, a to truhlářství, podlahářství? Musí k takovým výrobkům být atesty? OSVČ má živnostenské oprávnění na zemní a výkopové práce a stavební činnost, ale během ca 5 let prováděla několik zakázek od obce, co se týká výrobků ze dřeva, aniž by si zřídila k takové řemeslné činnosti živnostenské oprávnění. Dočetla jsem se také, že při provádění stavební činnosti, např. nějaké stavby, je možno provést i jako součástí stavby nějaké dřevěné doplňky, ale zde se většinou jednalo o samostatné vybavení i dalších dvou dětských hřišť opět skluzavkou houpačkami, pískovištěm, stoly a lavicemi. Navíc pískoviště se po čtyřech letech rozpadá, je z nesprávného materiálu, a tedy hodnota neodpovídá fakturované částce.

Při dotazu na živnostenském úřadu a doložení kopie faktur, kde jsou vyobrazeny a popsány konkrétní práce, mi pracovnice kontrolního oddělení sdělila, že mohu podat podnět ke kontrole. Po nějaké době mi bylo do e-mailu pouze sděleno, že kontrola byla provedena u OSVČ. Výsledek nesdělili. Když jsem opět navštívila ŽÚ s tím, že bych ráda znala výsledek, bylo mi pouze sděleno, že OSVČ má vše v pořádku a že prý nic neporušila, jelikož v průběhu běžného roku nepřesáhla finančně tato činnost bez patřičného živnostenského oprávnění příjem z činností uvedených v živnostenském oprávnění.

Při telefonickém dotazu na jiném ŽÚ mi bylo sděleno, že není rozhodující finanční otázka, ale že tímto došlo k porušení živnostenského zákona tím, že neměl k takové činnosti vůbec živnostenské oprávnění, bez ohledu na finanční vyhodnocení.

Který ŽÚ má pravdu?

Ukončení činnosti sdružení fyzických osob - plátci DPH

ID23189 | | Ing. Martin Děrgel

Musí 31. 12. 2018 otec odvést v DPDPH za 4Q/2018 a dcera, která s ním podniká v DPDPH za 4.Q/2018 odvést DPH ze zásob k 31. 12. 2018 a ze ZC HM, když od 1. 1. 2019 otec bude pokračovat ve stejném podnikání a dcera bude u otce pracovat jako spolupracující osoba? Podnikání nebude ukončeno.

 

  Daňaři online   Účetní kavárna   Mzdová praxe   Účetnictví neziskového sektoru