Otázky s klíčovým slovem: Ukončení podnikatelské činnosti

počet otázek s klíčovým slovem : 124



Seznam otázek

seřadit výsledky podle:

OSVČ - důchodce ukončení podnikání

ID27602 | | Ing. Jiří Nigrin

OSVČ bez zaměstnanců je plátcem DPH a vede DE. V majetku má osobní auto koupené r. 2016, odpisované zrychleně dle zákona. K 31. 12. 2019 byla ZC ve výši možného odpisu 5. rokem. Závazky i pohledávky měl k 31. 12. 2020 vyrovnané, Materiál ani zboží k 31. 12. 2020 nevlastnil, v nádrži auta zůstalo cca 10 litrů PHM. - Je možné vyřadit auto z obchodního majetku do soukromého vlastnictví již v lednu 2020 a výdaje s autem spojené vyřadit jako daňově neúčinné? - Pokud by vyřadil auto z obchodního majetku k 31. 12. 2020 a za ten rok ještě uplatnil odpis, jaký to bude mít dopad na ZDP a na DPH? - Nebylo by jednodušší uzavřít rok 2020 a podnikání zrušit až k 31. 1. 2021 s odregistrováním na všech daních (DP, DPH, daň silniční)?

Příjem po ukončení podnikání

ID26078 | | Ing. Petra Konderlová

Fyzická osoba ukončila v roce 2017 podnikání (OSVČ s daňovou evidencí, přerušená živnost). Od roku 2016 vede soudní spor s pojišťovnou, kdy v rámci pojistného plnění (z pojištění automobilu) pojišťovna vyplatila v roce 2016 jen část pojistného plnění s tím, že zbývající část neuznala. V roce 2019 soud vydal rozsudek, ve kterém pojišťovně nařídil uhradit neuznanou část pojistného plnění. Jakým způsobem zdanit tento příjem v roce 2019, když fyzická osoba už nepodnikala? A je případně možné uplatnit související výdaje (část nákladů na advokáta, které byly soudem přiznány jen v menší výši)? Doplňujeme, že v roce ukončení podnikání se o uvedenou částku nezvyšoval základ dně, neboť se v té době nejednalo o pohledávku.

Ukončení živnosti a DPH

ID25929 | | Ing. Martin Děrgel

OSVČ ukončila k 29. 2. 2020 živnost. O zrušení DPH jsme požádali dodatečně 10. 4. 2020. V majetku má OSVČ hmotný majetek pořízený více než před 15 lety, a dále drobný majetek pořízený více než před 3lety. Z hlediska DPH - použiji § 79a ZDPH - z výše uvedeného majetku mi nevznikne žádná povinnost zpětného odvodu DPH, je to tak (mate mě § 13 odst. 4a, majetek se nikdy prodávat nebude, zůstane ve vlastnictví fyzické osoby, přejde tímto automaticky do osobního užívání)? Jedná se o vybavení prodejny a prakticky je nemožné soukromě tyto věci používat. Nebo může majetek zůstat zařazen a nebudu ho vyřazovat do osobní spotřeby, i když už fyzická osoba nikdy nezačne podnikat? Při použití tohoto paragrafu by vyšel dopočet DPH, což je zcela opačná situace. Případně co se stane v případě budoucího prodeje, kdy už FO není podnikatelem a podařilo by se jí prodat někdy v budoucnu část vybavení? Dále jak naložit se zálohami na el. energie - poskytnuté zálohy na plnění, která se do dne zrušení registrace neuskutečnila se vrací ve výši plného uplatněného nároku na odpočet, podnikatel však rozúčtovával el. energii i podnájemci ve vedlejších prostorách, podle odpočtových měřidel měsíčně fakturoval spotřebu a odváděl z těchto plateb DPH. Nyní tedy přijde o veškerý nárok na odpočet ze záloh uhrazených dodavatelské firmě (zatím nebylo doručeno vyúčtování energií), i když část z těch plnění byla poskytnuta podnájemci a z tohoto DPH odvedeno?

Prodej automobilu

ID25085 | | Ing. Jiří Nigrin

Fyzická osoba zakoupila osobní automobil na podnikající IČ a DIČ, nyní podnikání ukončila a chce tento automobil prodat sobě na své rodné číslo, s tím, že to tento automobil odvede DPH a zdaní daní z příjmu. Je tento postup možný?

Ukončení podnikání - převod živnosti

ID24922 | | JUDr. Vlasta Víghová

Fyzická osoba podniká na základě živnostenského listu, předmětem podnikání jsou stolařské práce, provozovna je vybavena dřevoobrábějícími stroji, několik zaměstnanců, skladové zásoby, stabilní dodavatelsko-odběratelské vztahy. Podnikatel z důvodů stáří končí podnikatelskou činnost. Zájem projevila další osoba, která chce celou živnost „odkoupit“. Jaký způsob by byl nejvhodnější a v případě změny podnikatele, budou mít zaměstnanci nárok na odstupné, i když je nový vlastník zaměstná? Jaká kriteria bude muset nový vlastník splňovat?

Prodej stroje na zmrzlinu

ID24937 | | Ing. Jiří Nigrin

Fyzická osoba vedla daňovou evidenci, ukončila podnikání dne 30. 9. 2019 v cukrárně. Může v lednu 2020 prodat odepsaný stroj na zmrzlinu, který stál 233 000 Kč, aniž by platila z příjmu za stroj daň?

Ukončení zemědělské činnosti OSVČ a následný převod - prodej z otce na syny

ID24713 | | Ing. Martin Děrgel

Zemědělský podnikatel, OSVČ, chce vzhledem k věku ukončit podnikání a předat zemědělský závod svým 3 synům, kteří by za tímto účelem založili s. r. o. s předmětem podnikání „zemědělská výroba“ a pokračovali v zemědělské činnnosti společně. Převod chce uskutečnit formou prodeje zemědělského závodu jako celku. Cena by byla stanovena součtem: zůstatkových cen HIM, zásob (živá zvířata) oceněných skutečnými náklady, pohledávek a závazků dle účetnictví (knihy pohledávek a závazků). Bude tento prodej osvobozený od daně z příjmů pro otce a může s. r. o. tento prodej zahrnout do svých nákladů (odpisy, zásoby)?

Plátce DPH

ID24442 | | Ing. Jiří Nigrin

Fyzická osoba, plátce DPH, vede daňovou evidenci - ukončuje v 10/2019 činnost v pohostinství. Odhlásí se taky z DPH. Od 11/2019 jako důchodce bude podnikat v truhlářství. Musí, než mu přijde ukončení registrace DPH, vykazovat v truhlářství cenu s DPH? 

Úmrtí OSVČ - DPH, odpisy

ID23735 | | Ing. Martin Svoboda

OSVČ provozující zemědělskou činnost (plátce DPH vedoucí daňovou evidenci) zemřela v r. 2017. Následně provozoval tuto živnost syn do konce dědického řízení, které proběhlo 21. 2. 2019. Jak vypořádat DPH v daňové evidenci, kde zůstává neodepsaný majetek, závazky a skladový materiál? Syn pokračuje v živnosti na své IČ od 22. 2. Je možné uplatnit odpisy z majetku v daňovém přiznání v roce 2018? 

Nemovitá věc při ukončení společnosti - sdružení fyzických osob

ID23336 | | RNDr. Libor Fiala

Dva společníci (plátci DPH) koupili za trvání společnosti (sdružení) nemovitou věc. Oba jsou zapsaní v katastru nemovitostí a nemovitost vlastní napůl. Dne 1. 12. 2018 založili společně právnickou osobu a veškerý majetek kromě nemovitosti prodali ze sdružení na právnickou osobu. Nemovitou věc budou právnické osobě pronajímat. Jak mají naložit s nemovitou věcí vzhledem ke sdružení z pohledu daně z příjmů i DPH?

 

  Daňaři online   Účetní kavárna   Mzdová praxe   Účetnictví neziskového sektoru