Otázky s klíčovým slovem: Sdružení bez právní subjektivity

počet otázek s klíčovým slovem : 152



Seznam otázek

seřadit výsledky podle:

Společnost (sdružení)

ID26843 | | Ing. Matěj Nešleha

Dvě fyzické osoby A a B, které spolu podnikají a rozdělují si příjmy (výnosy) a výdaje (náklady) rovným dílem 50%, vedou již několik let účetnictví, postupovali jsme správně, když jsme v roce 2018 všechny výnosy a náklady počítali na fyzickou osobu A a v daňovém přiznání jsme vše rozdělili 50 %? Nebo jsme měli u každé fyzické osoby vést samostatně účetnictví? Je povinnost od 1. 1. 2019 vést u každé fyzické osoby ve sdružení samostatně účetnictví? Společník B by chtěl část budovy opravit, můžou být faktury vystaveny na něho, aby byly daňově uznatelné, když doposud bylo vše vedeno na společníka A? 

Příjmy společníka společnosti pro daň z příjmů

ID26600 | | Ing. Petra Konderlová

Společnost (dříve sdružení) má dva společníky. Jeden fakturuje odběrateli celou částku a druhý si 50 % nároku fakturací vůči prvnímu společnikovi - vystaví mu fakturu. To samé výdaje, jeden nakoupí a druhému 50% fakturuje. Tzn, že jeden eviduje 100 % příjmů a jeden 50 %. Jak to bude v případě uplatnění paušálních výdajů při DPFO? Každý si dá do příjmů pouze "svých" 50 % a z toho uplatní paušál?

Koeficient u společnosti (sdružení)

ID25380 | | Ing. Ladislav Pitner

Dvě fyzické osoby, plátci DPH mají společnost (sdružení). Po každém čtvrtletí si 50 % příjmů i výdajů vstupujících do DPH přefakturovávají. Jak vyřešit přefakturaci ř. 50? Když to přefakturuji z 50 %, u jednoho zůstane celých 100 % a u druhého bude 50 % plnění osvobozených bez nároku na odpočet. A pak při výpočtu koeficientu nevím, zda tyto přefakturace mají správně vstupovat do přepočtu koeficientu na konci roku. 

Přefakturace nákladů společnosti (sdružení)

ID25350 | | Ing. Martin Svoboda

Společnost, dříve sdružení, má dva společníky s podílem 50 %, oba plátci DPH. Za společnost jedná jeden ze společníků svým jménem. V novém režimu DPH si společníci přefakturovávají náklady a tržby. Jakým způsobem si mají přefakturovat náklady na pořízení zboží z EU? Je vůbec nutné tyto náklady přefakturovávat, když nemají vliv na výši odváděného DPH (1. společník na základě dokladu uplatní DPH na vstupu i výstupu.)

Doplnění otázky:

Pokud tedy je nutné přefakturovat i náklady z titulu pořízení zboží z jiného členského státu, můžete mi sdělit do jakých řádků na přiznání k DPH tato přefakturace vstoupí? Nemohu přeci 1. společníkovi uvést přefakturaci do řádku 20 jako dodání zboží do jiného členského státu.

Zdanění sdružení fyzických osob za rok 2019

ID25247 | | Ing. Jiří Vychopeň

Tři společníci plátci DPH, kteří podnikají na základě smlouvy o sdružení FO. Pověřený člen sdružení vede daňovou evidenci a ve vztahu k DPH fakturuje konečnému spotřebiteli, další dva členové mu od 1. 1. 2019 fakturují a platí svůj podíl za stavební práce v režimu přenesení daňové povinnosti. 1. Pokud se týká daně z příjmů jak zařadit fakturaci podílů za stavební práce dvou společníků pověřenému členu sdružení, který vede daňovou evidenci? Mám navýšit příjmy a výdaje společníků, nebo je neúčtovat a vycházet z § 2728 NOZ? 2. Uvedené sdružení FO pořídilo za dobu společného podnikání 3 osobní automobily, které jsou zapsány v evidenci vozidel na pověřeného člena sdružení. Pokud by sdružení ukončilo činnost ke konci roku 2020, jakým způsobem by se převedly 2 automobily na ostatní členy sdružení - fakturovat a odvést DPH, nebo jinak? 

Přeúčtování pojištění v rámci stavebních prací

ID25087 | | Ing. Ivana Pilařová

Stavební společnost provádí stavební práce ve společnosti (sdružení) s jinou společnosti. Stavební dílo je pojištěno, pojištění sjednává pouze jedna ze společností a následně poměr pojištění dle stanovených podílů přeúčtovává na druhého účastníka sdružení. Pokud si fakturují mezi sebou také stavební práce v režimu přenesené daňové povinnosti lze toto pojištění přefakturovat dle § 36 odst. 4 ZDPH na druhého účastníka také v přenesené daňové povinnosti? I když se pojištění přefakturuje samostatně mimo fakturaci stavebních prací? Nebo se použije při fakturaci na druhého účastníka sdružení režim osvobození a uvedené plnění se vykáže na ř. 50 přiznání DPH?

Převedení nemovitostí v rámci sdružení

ID24739 | | Ing. Martin Děrgel

Jsme 20 let sdružení bez právní subjektivity, ve sdružení jsou 3 členové rodiny matka, syn a dcera. Ve sdružení je několik budov, které jsou psány na matku, na její IČO. Minulý rok proběhla rozsáhlá rekonstrukce budov, z některých oprav byla nárokována DPH. Tento rok by matka chtěla nemovitosti převést na děti. Jakým způsobem by měla postupovat? Měla by vystoupit ze sdružení nebo nemovitosti darovat či prodat? Jaká z možností je nejvýhodnější? Jaké daně bude odváděny a jak to bude s DPH, které bylo uplatněno?

Rozdělení příjmů a výdajů společníků společnosti (sdružení)

ID24674 | | Ing. Martin Svoboda

Matka a syn spolu podnikají na základě smlouvy o společnosti (dříve sdružení bez právní subjektivity) v oblasti maloobchodního prodeje nábytku, oba jsou plátci DPH, vedou daňovou evidenci. Pro účely DPH si od 1. 1. 2019 vzájemně přefakturovávají podíly na příjatých a uskutečněných plněních tak, že syn se podílí na příjmech i výdajích 75%. Vůči 3. stranám tedy jedná jeden společník svým jménem na svůj účet a na účet druhého společníka. Je možné, aby se smluvně dohodli, že příjmy a výdaje pro účely daně z příjmů budou rozdělovat jiným poměrem? Např. příjmy 75:25 a výdaje třeba 30:70? Je nutné toto odlišné rozdělení proti rozdělení pro účely DPH nějak ekonomicky zdůvodnit?

Společnost a DPH

ID24509 | | Ing. Martin Novák

Společnost (dříve sdružení) o třech společnících poskytují služby pro osobu registrovanou k DPH v EU. Jeden společník vystaví na odběratele za celkové plnění daňový doklad (za celou společnost) a tuto částku uvede v přiznání na ř. 21. Zároveň tuto hodnotu plnění uvede v souhrnném hlášení. Zbývající dva společníci si vyúčtují své třetiny (z celkového plnění) u prvního společníka, a to ve stejném daňovém režimu, ve kterém bylo poskytnuto plnění třetí osobě. Toto plnění pak uvedou na ř. 21 daňového přiznání. Ovšem souhrnné hlášení už nepodávají. Je tento postup správný?

DPH společnosti (sdružení)

ID23977 | | Ing. Jiří Vychopeň

Zpracovávám účetnictví pro sdružení dvou společníků, plátců DPH, každý má podíl na společnosti ve výši 50% a vedením účetnictví za celou společnost je pověřen jeden ze společníků. Tento společník je čtvrtletním plátcem DPH. V prvním čtvrtletí jsem zpracovala DPH podle informace GFŘ k uplatňování DPH. To jest že druhý ze společníků přefakturoval prvnímu svůj díl z tržby a první přefakturoval druhému podíl na nákladech. Tím jsem ale zjistila, že prvnímu společníkovi, který vede účetnictví, na hlášení DPH vzroste obrat o přefakturované náklady, tudíž díky tomu bude muset být měsíčním plátcem. Lze nějak ovlivnit tuto skutečnost?

POkud by například společnost měla uskutečněná zdanitelná plnění z prodeje zboží v hodnotě 100 000 Kč a přijatá zdanitelná plnění z nákupu zboží 50 000 Kč, jak bude u obou společníků vypadat přiznání k dani z přidané hotnoty?

 

  Daňaři online   Účetní kavárna   Mzdová praxe   Účetnictví neziskového sektoru