Otázky s klíčovým slovem: Daňové přiznání

počet otázek s klíčovým slovem : 1923



Seznam otázek

seřadit výsledky podle:

Daňové zvýhodnění

ID24549 | | Ing. Tereza Köppelová, daňový poradce společnosti Mazars s.r.o.

Rezident Slovenské republiky má výhradně příjem za zaměstnání v České republice (100 %), jiný příjem nemá. Podáním daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob si v daňovém přiznání nárokuje daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společné domácnosti. Dítě má ovšem těžké zdravotní postižení a průkaz ZTP udělený dle předpisů Slovenska. Lze uplatnit daňové zvýhodnění dle § 35c odst. 7 ve výši dvojnásobku?

DPH - pronájem

ID24568 | | Ing. Jiří Nigrin

Český plátce provedl výstavbu bytových jednotek, záměrem bylo tyto byty prodat, a to v časové lhůtě do pěti let od data kolaudace, což se u většiny jednotek podařilo. DPH z veškerých souvisejících vstupů uplatnil plátce v plné výši. Plátce po kolaudaci inzeroval jednotky k prodeji, nicméně vhodný zájemce (fyzická osoba) se u zbylých dvou jednotek našel až po pěti letech od kolaudace, nyní se bude podepisovat smlouva. Od okamžiku kolaudace do okamžiku prodeje byly tyto dvě bytové jednotky pronajaty v osvobozeném režimu. Jakým způsobem má plátce narovnat současný stav? Má podat dodatečná daňová přiznání na poslední zdaňovací období u těch let, kdy byl realizován nájem a vždy vrátit 1/10 z částky alokovaných nárokovaných vstupů (některá období jsou již ale po prekluzi)? Nebo má v okamžiku prodeje jednotky vrátit celé DPH z uplatněných vstupů? Pomohlo by eventuálně, pokud by prodej bytové jednotky plátce zatížil v současném okamžiku DPH na výstupu?

Úmrtí podnikatele - fyzická osoba

ID24536 | | Ing. Jiří Nigrin

Dne 17. 8. 2019 mě náhle zemřel manžel. Podnikal jako fyzická osoba, vedl daňovou evidenci, byl měsíční plátce DPH. V jeho činnosti se rozhodl pokračovat jeho syn. Tuto skutečnost jsme nahlásili na živnostenském úřadě a do ukončení dědického řízení bude pokračovat na IČ manžela. Na finančním úřadě jsem zjistila, že budu podávat přiznání k dani z příjmu fyzických osob za období od 1. 1. - 16. 8. 2019 a od 17. 8. 2019 ke dni předcházejícímu dni skončení řízení o pozůstalosti. Dále jsem tam dostala tyto informace, které potřebuji ověřit. V přiznání od 1. 1. do 16. 8. 2019 si mohu uplatnit základní slevu na poplatníka pouze za 8 měsíců, s čímž nesouhlasím. Myslím, že celou částku Kč 24 840 Kč. Dále mě bylo řečeno, že základ daně nebudu upracovat podle § 23 odst. 8 v žádném daňovém přiznání z důvodu pokračování syna v činnosti. Myslím si, že bych měla základ daně upravit v přiznání za období od 17. 8. do ukončení pozůstalosti. Dále měl manžel s. r. o., byl plátce DPH, a v tomto případě se podávají veškerá daňová přiznání v řádných termínech?

Společnost a DPH

ID24509 | | Ing. Martin Novák

Společnost (dříve sdružení) o třech společnících poskytují služby pro osobu registrovanou k DPH v EU. Jeden společník vystaví na odběratele za celkové plnění daňový doklad (za celou společnost) a tuto částku uvede v přiznání na ř. 21. Zároveň tuto hodnotu plnění uvede v souhrnném hlášení. Zbývající dva společníci si vyúčtují své třetiny (z celkového plnění) u prvního společníka, a to ve stejném daňovém režimu, ve kterém bylo poskytnuto plnění třetí osobě. Toto plnění pak uvedou na ř. 21 daňového přiznání. Ovšem souhrnné hlášení už nepodávají. Je tento postup správný?

Pronájem vozidla na Slovensku a srážková daň

ID24476 | | Ing. Jiří Vychopeň

Česká společnost pronajímá vozidlo slovenské společnosti. Příjem z pronájmu podléhá na Slovensku srážkové dani ve výši 10 %. Může česká společnost tuto srážkovou daň započíst na daňovou povinnost v tuzemsku v rámci svého daňového přiznání? Česká společnost má jednotlivá potvrzení o sražené dani na Slovensku.

Vzhledem k tomu, že jednotlivá potvrzení slovenského správce o zaplacení srážkové daně jsou v měně EUR, jaký kurz pro přepočet měny při uplatnění metody prostého zápočtu v rámci daňového přiznání se uplatní - kurz ČNB k bilančnímu dni nebo kurz ČNB ke dni platby srážkové daně či účetní kurz stanovený účetní jednotkou při zaúčtování srážkové daně?

Výplata podílu na zisku s. r. o. fyzické osobě

ID24435 | | Ing. Tereza Köppelová, daňový poradce společnosti Mazars s.r.o.

Společnost s r. o. vyplatila majiteli podíl na zisku. Bude částku sražené 15% daně posílat na finanční úřad pod IČ dané s. r. o. nebo pod rodným číslem fyzické osoby, která peníze přijímá? Kam vyplní fyzická osoba příjem z podílu na zisku ve svém přiznání za fyzickou osobu (jaký řádek přiznání)?

Doplnění DAUC ID 23622 - Automobil v podnikání

ID24429 | | Ing. Martin Děrgel

V případě, že jsem v roce 2019 uplatnil poměrný nárok na odpočet u automobilu ve výši 80 %, tj. uplatnil jsem odpočet DPH ve výši 97 440 Kč z 121 800 Kč možných. Pak při změně těchto korekcí dochází k vyměření DPH až k 25. lednu následujícího roku, tedy podávám přiznání v lednu 2020 pak: a) změna poměru na 95 % využití pro ekonomickou činnost - tedy zvýšení odpočtu DPH na 110 838 Kč, tedy zvýšení odpočtu o 13 398 Kč. V lednu 2020 se sníží vstupní cena automobilu o 13 398 Kč? Jak tuto vypočtenou částku 13 398 Kč nejlépe uvedu do daňové evidence v účetním programu? Formou nějaké zápisu interního dokladu, tak, aby se mi částka zobrazila v daňovém přiznání na řádku 45? Zároveň tato částka nebude výdaj ani příjem, protože ovlivní cenu až při odpisech, je tomu tak? b) V případě, že bych chtěl dát tuto částku rovnou do výdajů 13 398 Kč - také mohu použít interní doklad a přímo zaúčtovat do provozních výdajů tak, aby vstoupila do přiznání k DPH za prosinec a do přiznání k DPFO za rok 2020? c) Stačí mít propočty poměru ekonomická x soukromá činnost k DPH a podklady k DPFO z KJ např. na papíře k vytištěnému internímu dokladu pro případnou kontrolu z FÚ nebo jak toto nejlépe evidovat?

Automobil v podnikání

ID24382 | | Ing. Martin Děrgel

OSVČ zakoupila automobil, který bude používat dle odhadu z 80 % pro ekonomickou činnost a z 20 % pro činnost soukromou. Uplatila tedy jako plátce DPH odpočet daně na ř. 40 v poměrné výši. Celková částka za osobní automobil byla 580 000 Kč + 121 800 Kč DPH, celkově 701 800 Kč. Auto bylo koupeno od plátce v ČR.

a) Do přiznání uvedla OSVČ poměrně 80 %, tedy částku 464 000 Kč a 97 440 Kč DPH - je tato částka správná?

b) Dojde-li ke změně odhadu o více než 10 %, bude muset plátce v posledním zdaňovacím období provést úpravu na ř. 60?

c) K pořízení auta a zaplacení hotově došlo v únoru 2019, tj. zařazení pro účely daně z příjmů v únoru. V jaké částce OSVČ zařadí auto pro odpisy - v částce 604 360 Kč, tedy v částce = celková cena - DPH, která byla uplatněna, tj. 701 800 Kč - 97 440 Kč = v částce 604 360 Kč?

d) V případě, že zařadí auto v částce 604 360 Kč a uplatňuje na něj částku 4 000 Kč za měsíc - paušál na dopravu, pak vypočtený roční odpis z této částky se ještě zkrátí o 80 %?

e) V případě, že dojde ke změně odhadu a v posledním zdaňovacím období bude OSVČ provádět úpravu odpočtu, např. se sníží dle knihy jízd odhad pro ekonomickou činnost na 60 % - pak provede OSVČ v přiznání k DPH úpravu a bude mít tato úprava vliv na vstupní cenu, ze které již stanovila první odpis pro rok 2019? Měla by změna odhadu i v budoucnu vliv na změnu vstupní ceny?

Zdaňovací období při přeměnách (při odštěpení) a daň z nemovitých věcí

ID23295 | | Ing. Martin Bureš

Tuzemská společnost s ručením omezeným, plátce DPH, účtující v hospodářském roce od 1. 4. 2018 - 31. 3. 2019, vypracovala projekt přeměny společnosti (odštěpení), přičemž rozhodný den stanovila na 1. 4. 2018. Nyní dle informací bude zapsána do obchodního rejstříku ke dni 1. 2. 2019. Stávající společnost bude nadále účtovat v hospodářském roce od 1. 4. 2018 - 31. 3. 2019. Může si nově vzniklá společnost odštěpením po svém zapsání ihned zvolit také hospodářský rok od 1. 4. 2018 - 31. 3. 2019 ? Vzhledem k tomu, že v rámci projektu byly odštěpeny nemovité věci, jak tomu bude s přiznáním k dani z nemovitých věcí - která společnost bude platit z těchto odštěpených nemovitostí daň (zápis nové společnosti bude až 1. 2. 2019 a termín pro podání přiznání na rok 2019 je 31. 1. 2019)?

DPH u prodeje automobilů

ID24366 | | Ing. Martin Novák

Společnost s r. o. prodává automobily, některé jsou ve zvláštním režimu, pak jsou automobily, které jsou neodpočtové. Pokud prodá automobil, u kterého není DPH (není nárok na odpočet), v přiznání k DPH se toto na žádném řádku neuvádí?

 

  Daňaři online   Účetní kavárna   Mzdová praxe   Účetnictví neziskového sektoru