
Otázky s klíčovým slovem: Daň z příjmů fyzických osob
počet otázek s klíčovým slovem : 1481
Seznam otázek
Nájem nemovitosti, kterou vlastní partner
ID27830 | | Romana Smékalová
Fyzická osoba pronajímá jako OSVČ nemovitost, kterou vlastní její partner, se kterým dlouhodobě žije. Partner s pronájmy souhlasí. Tzn. partner, jehož je nemovitost, má příjmy z pronájmu 0 a jeho partnerka vše uvádí do daňového základu. Musí mít od partnera nájemní smlouvu, nebo to není nutné a může pronajímat jeho nemovitost bez toho, aniž by mu platila nájem a zároveň mu nebylo v případě kontroly nic dodaněno?
Pokud by vlastník nemovitost družce pronajal, může si družka uplatnit z příjmů z pronájmu uvedené nemovitosti (pro daň z příjmu fyzických osob) výdajový paušál 30 % dle § 9 ZDP.
Doplatek u zaměstnance v daňovém přiznání
ID27873 | | Josef Rajdl
Zaměstnanec vyplňuje přiznání k dani z příjmů (má ještě příjmy z podnikání) a dostal jedno potvrzení o zdanitelných příjmech od svého zaměstnavatele. V potvrzení má vyplněny mj. i tyto řádky:
- ř. 5 - doplatek příjmů dle § 5 odst. 4,
- ř. 7 - úhrn pojistného z řádku 5 a
- ř. 11 a další běžné řádky 1, 2, 6, 8, 9, 12.
Pokud nevyplní další své příjmy z podnikání do přiznání, vznikne mu doplatek ve výši 1 200 Kč. Je možné, že se stala chyba ve mzdové účtárně? Pokud by přiznání vyplnil bez těchto řádků (bez doplatku ř. 5 a souvisejícího odvodu sociálního ř. 7 a zálohy ř. 11), vyšel by mu přeplatek 120 Kč, což by bylo v pořádku neboť rozdíl vznikne kvůli rozdílnému zaokrouhlení ve mzdách oproti přiznání.
Ale pokud tam zahrne i doplatek včetně souvisejícího odvodu sociálního pojištění a zálohu (je uvedeno v potvrzení o příjmů za rok 2020), pak vznikne nedoplatek ve výši 1200 Kč.
Musí tedy zaměstnanec tuto částku doplatit skrze daňové přiznání nebo opravu provede zaměstnavatel? Nebo to to nemáme řešit a podat přiznání i s částkou doplatku, která vyšla z potvrzení? Musí tedy zaměstnanec „opsat“ všechna čísla z potvrzení do přiznání včetně řádků 5, 7 a 11, ačkoliv z toho vznikne nedoplatek?
Pronájem kanceláře v bytě
ID27890 | | Ing. Jan Ployer
Fyzická osoba, která je zároveň plátcem DPH, vlastní byt, ve kterém bydlí. V tomto bytě je současně zapsané i sídlo jejího s. r. o. - také plátce DPH. Od roku 2021 chce tato fyzická osoba pronajmout svému s. r. o. v bytě vymezenou plochu jako kancelář.
1) Na základě jakých parametrů určit nájemné - postačí m2?
2) Nájemné musí být s DPH či může být bez DPH?
3) Na jakém řádku v daňovém přiznání bude vykazovat FO a s. r. o. nájemné v případě uplatněného DPH?
4) Případný jakýkoliv prodej bytu je osvobozen od DPH u této FO plátce DPH?
Zdanění přijatých kompenzací během epidemie covid-19
ID27946 | | Ing. Tereza Köppelová, daňový poradce společnosti Mazars s.r.o.
Platí stále, že všechny ostatní podpory se zdaňují, jen kompenzační bonus zdanění nepodléhá? V případě rozhodování, zda čerpat kompenzační bonus jako OSVČ, či v programu COVID-Gastro jako zaměstnavatel, může hrát tato skutečnost velkou roli.
Kotlíkové dotace a přiznání
ID27929 | | Ing. Vlasta Ptáčková
Fyzická osoba, občan-nepodnikatel, v roce 2020 obdržel kotlíkovou dotaci na výměnu kotle. Musí se tato částka uvést v přiznání za rok 2020?
Dědictví, následný prodej - daň z příjjmu
ID27933 | | Ing. Jiří Nigrin
Platí se daň z příjmu, když v první linii manžel zdědí pozemek (od své matky), který následně prodá, aniž by ho vlastnil 5 let?
Paušální výdaje u automobilu
ID27941 | | Ing. Petra Konderlová
FO, plátce DPH má ve firmě osobní automobil. Z poř. ceny auta, náhradních dílů a pohonných hmot uplatňuje DPH.
1) Pokud by přešla FO na paušální výdaje na pohonné hmoty a neuplatňovala ani DPH z pohonných hmot, je povinnost vést knihu jízd? DPH by uplatnila jen při pořízení a dále z oprav a náhradních dílů.
2) FO poskytuje firemní automobil jako náhradní vozidlo pro klienty autoservisu. Může v tomto případě použít paušální výdaje na tento automobil?
Krácení odpisů
ID27947 | | Ing. Jiří Nigrin
Pokud fyzická osoba, podnikatel, plátce DPH používá auto z 80 % pro podnikání a z 20 % pro soukromé využití, musí krátit v tomto poměru také odpisy? Paušální výdaje na PHM může uplatnit 48 000 Kč za rok?
Zdanění jednorázové podpory pro umělce (COVID-kultura)
ID27814 | | Josef Rajdl
Podléhá dotace pro umělce (OSVČ), která byla umělcům vyplácena na podzim roku 2020 pod názvem "Program COVID-Kultura, Výzva č. 2 – jednorázová podpora 60 000 Kč", dani z příjmů fyzických osob? Pokud ano, dle jakého paragrafu zákona o dani z příjmů bude zdaněna (např. §10 ostatní příjmy?). Jaké výdaje může OSVČ k této dotaci uplatnit v případě, že uplatňuje výdaje procentem z příjmů? (Pozn.: Dotaz naráží na skutečnost, že např. ošetřovné OSVČ, vyplácené na jaře 2020 bylo od daně osvobozeno dle §16, "přilepeného" k zákonu o kompenzačním bonusu, není někde jinde ukryt paragraf o osvobození výše uvedené dotace?).
Autorský honorář a pojištění
ID27816 | | Josef Rajdl
Prostřednictvím nakladatelství jsem loni, v roce 2020 vydala knížku, ale nakladatelství mi pošle autorský honorář z prodaných výtisků až tento rok v květnu. Dle § 5 zákona o daních z příjmů a § 7 odst. 2 písm. a) zdaním příjmy z honoráře až v roce 2021 - uvedu do přiznání za rok 2021. Tak to bude tedy i s přehledem pro zdravotní pojišťovnu a sociálku. Otázky zní: 1) Kdy se mám, resp. kdy jsem se měla přihlásit na FÚ k registraci - je nějaké registrace nutná - a kdy má, resp. měla být - až při přejetí příjmů nebo při uzavření smlouvy či když jsem knihu začala psát? 2) Kdy se mám registrovat (přihlásit) u zdravotní pojišťovny a sociálky - při začátku psaní knihy, při uzavření smlouvy či až při příjmu v roce 2021? Jak to je přesně se zahájením, resp. registrací či přihlášením?