Jsem OSVČ, vedu daňovou evidenci. V roce 2017 jsem si koupil osobní automobil, který využívám výhradně pro svou ekonomickou činnost. Podle technického průkazu se jedná o kategorii vozidla M1, palivo BA+LPG. Vozidlo jsem v roce 2017 přihlásil k platbě silniční daně a silniční daň jsem platil, protože jsem nevěděl, že vozidlo s palivem LPG je od daně osvobozeno. Chci podat dodatečná daňová přiznání k silniční dani od roku 2017, protože mi vznikla jiná daňová povinnost (nižší). Jakým způsobem mám dodatečné daňová přiznání podat? Jaké řádky daňového přiznání mám opravit?
Firma koupila osobní auto do majetku firmy na konci roku (listopad, prosinec), jedná se o nákladní auto. Vyřídila TP v starém roce, ale jako plátce silniční daně se přihlásila až v novém roce. V starém roce nebude uplatňovat žádné daňové náklady na auto (PHM, dalniční známka, pojištění), až když bude plátce silniční daně? V kterém případě nemusí platit silniční daň, i když je auto v majetku firmy - např. (dlouhodobá nemoc? )A jak uplatňovat daňové odpisy?
Česká firma, sídlo v ČR, si pronajímá dva vozy ze zahraničí od německé firmy - vlastníci vozů. Za tyto vozy platí měsíční pronájem. Těmito vozy jezdí zaměstnanci české firmy, výhradně v tuzemsku, PHM si dává firmy do nákladů. Jsme povinni v ČR platit za tyto vozy silniční daň?
Společnost s r. o. používá na základě smlouvy o výpůjčce osobní automobil fyzické osoby - jednatele. Fyzická osoba musí na dobu výpůjčky zaplatit silniční daň a zahrnout příjem ze smlouvy jako příjem podle § 9 ZDP? Společnost se může uplatnit paušál a dopravu a PHM evidovat nedaňově? Pakliže by výpůjčka netrvala celý měsíc, paušál se krátí, anebo se nedá použít? Netrvá-li výpůjčka kalendářní měsíc, ale "fiskální" měsíc, tj. např. od 15. do 15. - lze paušál uplatnit, nebo ne?
Společnost s. r. o. se zabývá nákupem a prodejem ojetých vozidel převážně nad 3,5 t. Společnost koupila 30. 10. vozidlo nad 3,5t, toto bylo v evidenci vozidel stejného dne přepsáno na společnost a současně tentýž den byly značky odevzdány do depozita. Dle § 8 (1) by v tomto případě měla vzniknout daňová povinnost za říjen již novému vlastníkovi, prodávající by hradil silniční daň naposledy za září. Bude to takto i v případě, že kupující současně ve stejném dni přepisu vozidla odevzdal značky do depozita? Musí naše s. r. o. uhradil silniční daň za 10/2020?
OSVČ (truhlářství) pořídila v roce 2020 nový osobní automobil s hybridním pohonem (spalovací motor + elektromotor), který využívá k ekonomické činnosti. Je tento osobní automobil nějak osvobozen od silniční daně?
V roce 2011, byla uhrazena silniční daň, ale nebyla v roce 2011 přeúčtována do nákladů. Můžeme odepsat silniční daň z roku 2011 jako daňový náklad v roce 2020?
Klientka v únoru roku 2019 začala podnikat jako OSVČ, provádí výkopové práce. Koupila si menší bagr, který se na místo, kde jsou prováděny práce, musí převážet. Manžel občan koupil v roce 2014 nákladní automobil N2, 2 nápravy, 5990 kg, první registrace 12. 3. 1998. Nepodával přiznání k silniční dani, měl pouze toto auto. Měl manžel povinnost podat přiznání k silniční dani v letech 2014 - 2018? (Pokud by využil § 6 odst. 9 ZDP.) V roce 2019 toto auto bude používat manželka k převozu výše uvedeného bagru. Manžel se v roce 2019 zaregistroval k silniční dani a bude platit tuto daň již po celý rok. Je to tak v pořádku?
OSVČ (neplátce DPH) využívá ke svému podnikání automobil, který zakoupila ještě před začátkem podnikání jako soukromá osoba - občan. Vozidlo je používáno jak k ekonomickým, tak k soukromým účelům - ze svého soukromého účtu platí PHM. Vozidlo není zahrnuto v obchodním majetku. 1) Může OSVČ v tomto případě využít paušální výdaje na dopravu ve výši 4 000 Kč/měsíc? 2) Je povinnost, aby měla OSVČ uzavřenou se sebou (občanem) smlouvu o výpůjčce vozidla v případě využitého paušálu na dopravu? 3) Pokud je na TP uveden jako vlastník automobilu občan - kdo má povinnost podat přihlášku k silniční dani?