Otázky v kategorii: Silniční daň

počet otázek v kategorii: 344Seznam otázek

seřadit výsledky podle:

Silniční daň - právnická osoba

ID25251 | | Mgr. Václav Pikal

Právnická osoba vlastní silniční motorové vozidlo (do 3,5t). V roce 2019 bylo vozidlo použito jen ve dvou měsících. Musí právnická osoba platit silniční daň za rok rok 2019, nebo jen za dva měsíce, ve kterých bylo vozidlo použito? 

Silniční daň a odpisy

ID24841 | | Mgr. Václav Pikal

Podnikatel OSVČ, podvojné účetnictví, má v majetku osobní automobil a nákladní přívěs, které nevyužívá každý měsíc. Osobní automobil je určen jako náhradní vozidlo pro zákazníky, kteří mají u podnikatele auto v opravě a nákladní přívěs je určen pro dovoz ojetých aut z EU. Musí platit silniční daň za osobní automobil a za přívěs i v měsících, kdy je celý měsíc nepoužíval? Jak by to následně bylo s daňovou uznatelností odpisů a povinného ručení a havarijního pojištění?

Silniční daň - prodané auto

ID24854 | | Mgr. Václav Pikal

Auto jsme prodali dne 7. 5. 2019, ale v technickém průkazu bylo auto přepsáno na nového majitele až 18. 6. 2019. Za jaký měsíc máme v tomto případě odvést silniční daň? A dále prosím o upřesnění: když je auto prodáno 24. 5. 2019, poslední silniční daň se platí za měsíc 4/2019, je zde nějaký rozdíl, když se auto prodá bazaru anebo jakékoliv jiné osobě? Poslední otázka se týká karavanu, který je v obchodním majetku, je to osobní auto do 3,5 tuny. Je nutné odvádět silniční daň za celý rok, i přesto, že z roku je v provozu pouze 2 měsíce? Značky do depozitu nedáváme, ale v zákoně o SD jsem se ani tuto podmínku nedočetla. Jediné co mám k dispozici, je placené hlídané parkoviště za období celého roku. 

Výpočet silniční daně u obytného vozidla

ID24481 | | Mgr. Václav Pikal

Vozidlo má uvedeno v technickém průkazu - vozidlo zvláštního určení SA obytný automobil, kategorie M1. Jakým způsobem se počítá u tohoto vozidla silniční daň - dle zdvihového objemu nebo dle počtu náprav a hmotnosti?

Nákup ojetého automobilu na úvěr

ID24453 | | Ing. Christian Žmolík

Jsme s. r. o., plátce DPH, a koupili jsme ojetý automobil. Část ceny jsme uhradili hotově, část bude splácena úvěrem. Vlastníkem vozu je Škofin, my jsem vedeni v technickém průkazu jako provozovatel. Mohu si uplatnit nárok na odpočet DPH (automobil je používán pouze pro služební účely)? Je třeba upravit zálohy na silniční daň? Mohu si automobil dát do majetku a odpisovat ho (účetně i daňově) - v našem případě se účetní odpisy rovnají daňovým. 

Silniční daň a zahraniční vozidlo

ID24379 | | Mgr. Václav Pikal

Občan z Rakouska vlastní na území ČR nemovitost, kterou pronajímá. Ke zdanitelným příjmům uplatňuje skutečné výdaje, nyní se rozhodl, že chce také uplatnit dopravní paušál ve výši 4 000 Kč/měs., jelikož jezdí na území ČR k této pronajímané nemovitosti. Vozidlo je registrované v Rakousku, musí z tohoto vozidla platit silniční daň v ČR?

Silniční daň - soukromé auto jednatele

ID24319 | | Mgr. Václav Pikal

Jednočlenná s. r. o. vznikla v 9-2018. Jednatel od té doby používá svůj soukromý automobil pro firemní účely. Automobil firmě nikdy nepronajal. V TP je provozovatelem vozidla jednatel. Od 9-2018 do 5-2019 byl jednatel bez odměny. Jak za toto období vyřešit silniční daň? Je nutné ji zaplatit a kdo ji má zaplatit? Od 6-2019 už má jednatel smluvně sjednánu odměnu i cestovní náhrady, tudíž poplatníkem silniční daně bude s. r. o. 

Automobil v majetku fyzické osoby

ID24291 | | Ing. Martin Děrgel

Pan R. (OSVČ) si na základě kupní smlouvy koupil automobil - cena 350 000 Kč - od pana M. Dohodli se na splátkách. Hotově zaplatil 90 000 Kč - při předání automobilu. Jenže se dohodli, že vlastníkem automobilu je stále pan M. (prodejce) a provozovatelem je pan R. - ten, co auto koupil. Jak prosím postupovat dál - zajímá mě postup u pana R. - tedy OSVČ.

1. Kdo bude platit silniční daň - předpokládám, že provozovatel vozidla - tedy kupující - je napsaný i v technickém průkazu?

2. Pan R. si automobil chce vložit do majetku - zatím mám automobil zaúčtovaný na účtu č. 042, ale nevím, zda ho můžu vložit do majetku před zaplacením a zda ho můžu odepisovat?

3. Jaké náklady mohu u tohoto automobilu zaúčtovat do účetnictví jako daňové (pan R. automobil samozřejmě používá)? Jde mi hlavně o opravy, pojištění, benzin ... veškeré náklady spojené s automobilem.

Ještě jednou zdůrazňuji, že pan R. je jen provozovatelem automobilu a vlastníkem do zaplacení je stále prodávající - fyzická osoba, která není podnikatelem. Pokud není možné automobil vložit do majetku a uplatňovat náklady, tak prosím o vysvětlení a možné řešení této situace.

 

Silniční daň

ID24144 | | Mgr. Václav Pikal

Společnost U. s.r.o. je vlastníkem automobilu. Provozovatelem je FO (není to ani jednatel společnosti). Předpokládám, že silniční daň musí platit provozovatel automobilu? Za jakých podmínek by mohl vlastník platit silniční daň? Provozovatel ani auto nepoužívá. Automobil používá vlastník. Předpokládám, že vlastník, který si vloží auto do majetku, tak může uplatňovat odpisy, i když je provozovatelem někdo jiný, ale co ostatní náklady? Opravy, paušál na automobil, doklady za naftu - myslím odpočet DPH + další výdaje. Ještě jednou zdůrazňuji, že provozovatel je někdo jiný, ale auto používá vlastník. A co provozovatel? Má to na něj nějaký dopad? Pokdu by byl provozovatel jednatel společnosti - mění se nějak situace? 

Silniční daň

ID24108 | | Mgr. Václav Pikal

Kdo je plátcem silniční daně - vlastník automobilu a nebo provozovatel automobilu? 

 

  Daňaři online   Účetní kavárna   Mzdová praxe   Účetnictví neziskového sektoru