Bezúročné půjčky společníka do firmy

ID13808 | | Ing. Martin Děrgel | Vytvořit záložku zpět Tisk

Společník v minulých letech vložil do svého s. r. o. půjčky, které nejsou nijak úročeny. Od roku 2015 platí, že je třeba i úroky z půjček od společníka testovat na cenu obvyklou a v případě, že by za daný rok takto stanovené úroky z půjček přesáhly 100 000 Kč, musí se zvýšit základ pro výpočet daně z příjmů zvýšit o celou částku (ne tedy o částku, která by 100 000. Kč přesahovala). S tímto souvisí dotazy:

1)      je pro daňovou uznatelnost průchozí, aby cenu obvyklou stanovil z publikací statistik měsíčně zveřejňovaných ČNB, kde je tabulka "Úrokové sazby měnových finančních institucí - nové obchody" a v ní je bod "Úvěry nefinančním podnikům"? Úroky se v ní pohybují kolem 4 % ročně

2)      vztahuje se povinnosti testovat úroky do 100 000 Kč i na půjčky, které podnikatel vložil do podnikání v předchozích letech, nebo jen na nově poskytnuté půjčky? Úroky z dříve poskytnutých půjček by mu totiž fiktivních 100 tis. přesahovaly

3)      pokud by byly smlouvy o půjčce dodatkem upraveny tak, že by byl vyčíslen minimální úrok (nižší než je obvyklý), bylo by nutné úroky také testovat a dodaňovat? Pokud ano - dodaňovala by se celá částka fiktivně stanovených úroků, nebo by se v tomto případě dodaňoval jen rozdíl oproti vyčísleným úrokům?


Znění odpovědi je zobrazeno jen přihlášenému uživateli.

Přístup ke znění odpovědi mají jen předplatitelé portálu www.otazkyodpovedi.cz

Objednejte si předplatné nebo se přihlaste a získejte tak přístup k databázi aktualizovaných odborných otázek a odpovědí od renomovaných autorů.


Diskuze (počet komentářů: 0)

zobrazit diskuzi přidat komentář

 

  Daňaři online   Účetní kavárna   Mzdová praxe   Účetnictví neziskového sektoru